Obsah:

  1. Čo je Montessori metóda a aký je jej pôvod?
  2. Montessori metóda doma

Výchove detí podľa myšlienok Montessori sa venuje veľká pozornosť. V mnohých mestách existujú škôlky a školy, ktorých programy sú založené na tejto metóde. Čo presne je metóda Montessori a ako jej prvky zavádzate u vás doma?

Čo je Montessori metóda a aký je jej pôvod?

Talianska lekárka a pedagogička Maria Montessori stála pri zrode metódy Montessori, ktorá je dodnes populárna. Nebola zástankyňou tradičných výchovných a vzdelávacích metód, ktoré si zakladali na disciplíne a absolútnej poslušnosti detí. Maria Montessori verila, že tento prístup odrádza deti od učenia a blokuje ich prirodzený potenciál, preto vyvinula vlastné vzdelávacie a výchovné metódy, ktoré potom zaviedla do školy, ktorú viedla. 

Základné princípy metódy Montessori:

  • Individuálny prístup – každé dieťa je iné, vyvíja sa vlastným tempom, má vlastné záujmy a potreby. 
  • Žiadny systém odmien a trestov – v deťoch by sa mala stimulovať vnútorná potreba objavovať svet, učiť sa a ovládať sa.
  • Subjektívne zaobchádzanie s dieťaťom namiesto objektívneho – dieťa by malo mať možnosť rozhodovať sa samo, čo podporuje rozvoj jeho samostatnosti.  Skvelým príkladom tohto prístupu je nechať dieťa, aby sa samo rozhodlo, aké oblečenie si chce obliecť, a dokonca aj to, aké detské oblečenie si chce kúpiť. 
  • Umožnenie skúmania sveta všetkými zmyslami a učenie prostredníctvom hry – to sú veľmi dôležité aspekty metódy Montessori. Vzdelávanie mladších detí by sa malo zamerať na praktické činnosti.

Existuje dôvod, prečo sú v Montessori škôlkach a školách v každej skupine deti rôzneho veku. Nie dátum narodenia rozhoduje o tom, aké záujmy bude dieťa prejavovať a ako rýchlo bude potrebovať ďalšie informácie o vybranej téme. 

Montessori metóda doma

Dievča triedi jesenné dary lesa vo farebných tanieroch

Uplatňovanie princípov výchovy a vzdelávania podľa metódy Montessori si nevyžaduje veľké úsilie ani veľké finančné náklady. Je veľmi dôležité pristupovať k dieťaťu a brať ho ako bytosť s vnútornou múdrosťou, potrebou individuálneho rozvoja a učenia prostredníctvom hry. 

V metóde Montessori je veľmi dôležité sledovať prirodzené inštinkty dieťaťa – jeho zvedavosť na svet a potrebu zažiť ho. Je tiež veľmi dôležité pochopiť, že učenie sa o svete môže vychádzať z praktických činností a hry – najmä vonku. Preto je dobré tráviť s dieťaťom spoločný čas v záhrade, parku a lese a siahnuť po hračkách pre vonkajšie použitie, čo umožní rozvoj kreativity a prirodzenej potreby objavovania. 

Metóda Montessori kladie veľký dôraz aj na samostatnosť detí, ktorú možno podporiť tým, že deťom umožníme robiť vlastné rozhodnutia, ale aj tým, že ich zaviažeme vykonávať určité domáce práce. Tieto činnosti by mali byť prispôsobené schopnostiam dieťaťa – najjednoduchším spôsobom je začať tým, že naučíte batoľa, že všetky hračky by mali mať svoje stále miesto a po skončení hry by sa malo upratať. 

Veci, ktoré sa môžu hodiť v domácnosti, kde sa deti vychovávajú podľa metód Montessori:

  • Výtvarné materiály – metóda Montessori sa zameriava na stimuláciu detskej kreativity, ktorá sa často prejavuje práve vo výtvarných aktivitách. Je dobré mať po ruke umelecké hmoty, farby, tabuľu a iné druhy umeleckých materiálov, ktoré pomôžu vášmu dieťaťu rozvíjať umelecké nadšenie. Dôležité je, že tieto položky nájdete v sortimente spoločnosti Pepco za dobré ceny.
  • Materiály, ktoré umožňujú tvorivé aktivity – napríklad súprava na výrobu šperkov z korálok alebo bloky. Hra s nimi môže byť veľmi kreatívna. 

Infografika Pepco o Montessori hračkách

V skutočnosti sa v metóde Montessori často kladie dôraz na samostatné vytváranie hračiek pre deti. Fľaša naplnená korálkami môže byť skvelou hrkálkou a učenie sa rozlišovať farby a tvary podporí špeciálny triedič aj farebné rezance s rôznymi tvarmi, ktoré možno miešať a potom triediť. 

V ponuke spoločnosti Pepco nájdete aj materiály potrebné na výrobu vlastných detských hračiek – dôležité je, že sú lacné, ale pevné a praktické. Podľa myšlienky Montessori hra nie je len skladanie puzzle alebo česanie bábik, ale aj skákanie cez kaluže v lese alebo kreslenie paličkou do piesku na pláži. Menej typických hračiek v domácnosti neznamená, že dieťa nebude zamestnané, naopak, môže to stimulovať jeho kreativitu úplne novým smerom. Nejde o to, aby sa bábiky a maškrty pre batoľa nekupovali, ale o to, aby dieťa malo väčší výber, rozmanitosť a možnosť samo sa rozhodnúť, s čím sa chce hrať a s čím sa chce hrať.