Obsah:

  1. Ako sa s dieťaťom pripravíte na dovolenku pri vode?
  2. Pravidlá bezpečnosti pri vode – čo by malo vaše dieťa vedieť?
  3. Bezpečná a pokojná dovolenka pri mori pre rodičov

Dovolenka pri vode je univerzálny spôsob, ako stráviť skvelú dovolenku. Deti sa môžu vyšantiť vo vode, dospelí si môžu natiahnuť nohy na pláži a existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako tento čas stráviť atraktívne. Ak však plánujete dovolenku s dieťaťom pri mori, jazere alebo rieke, je nevyhnutné venovať chvíľu príprave, aby ste sa vyhli neželaným prekvapeniam. Čo je dobré mať so sebou, aké pravidlá treba poznať a čo naučiť svoje dieťa, než ho vezmete na pláž? Odpovedáme!

Ako sa s dieťaťom pripravíte na dovolenku pri vode?

Jedným z najdôležitejších rozhodnutí je výber destinácie. Deti pri mori alebo jazere budú v oveľa väčšom bezpečí, ak sa rozhodnete pre strážené kúpalisko s miernym zostupom do vody. Prítomnosť plavčíkov a primeraná infraštruktúra (napr. toalety) sú prvky, ktoré zvyšujú bezpečnosť a pohodlie.

Pri balení hračiek a doplnkov na dovolenku s dieťaťomsa oplatí myslieť aj na veci, ktoré môžu byť na vode nevyhnutné. Ak si plánujete požičať kajak alebo vodný bicykel, plavecká vesta alebo záchranná vesta je nevyhnutnosťou. Musia byť vhodné pre hmotnosť a výšku dieťaťa a vždy bezpečne upevnené. Ak sa batoľa len špliecha pri brehu, postačí mu kruh alebo plavecké rukávniky (ale aj v nich musí byť dieťa pod neustálym dohľadom opatrovateľa).

Nezabudnite na opaľovací krém s vysokým UV žiarením (50+), ktorý je potrebné aplikovať niekoľkokrát počas dňa, a pokrývku hlavy. Okrem toho je dobré vybaviť vaše dieťatko vzdušným oblečením a doplnkami: dievčenskými, napr. plavkami a plážovými šatkami, alebo chlapčenskými – napr. chlapčenskými plavkami a svetlými bavlnenými tričkami a šortkami.

Dve dievčatá na pláži v plavkách, s okuliarmi a klobúkmi, ktoré si nanášajú opaľovací krém.

Ochrana pred slnkom sa netýka len vášho dieťaťa, ale aj vás – UVA žiarenie spôsobuje rýchlejšie starnutie pokožky a zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Preto používajte opaľovací krém pre celú rodinu a chráňte si hlavy a oči pred slnkom.

Do plážovej tašky si dajte aj lekárničku so základnými potrebami, ako sú náplasti, prostriedky na drobné poranenia a popáleniny a upokojujúci sprej. Takto budete mať všetko pod kontrolou aj v prípade menších problémov.

Pravidlá bezpečnosti pri vode – čo by malo vaše dieťa vedieť?

Aj tým najmenším batoľatám treba vysvetliť pravidlá bezpečnosti vo vode, ale treba to urobiť spôsobom primeraným ich veku. Najdôležitejší princíp? Dieťa nikdy nevstupuje do vody bez sprievodu rodiča alebo opatrovníka bez ohľadu na to, či dobre pozná vodnú plochu a či vie plávať. Pritom by malo vedieť, čo znamenajú vlajky na kúpalisku. Je tiež vhodné vysvetliť, prečo je dôležité vyhýbať sa behu po mokrých mólach a prečo je dôležité neskákať po hlave do neznámej vody, aj keď to robia iní.

Jedným z najnáročnejších, ale mimoriadne dôležitých pravidiel je: „nikoho nezachraňujte sami”. Ak si dieťa všimne, že sa niekto topí, malo by čo najskôr hlasným krikom privolať pomoc. Takéto scenáre sa oplatí s dieťaťom nacvičovať, napr. počas hry. Je to pravidlo, ktoré platí aj pre vás – ak sa na to necítite, neskáčte do vody zachraňovať topiaceho sa. Radšej informujte plavčíka a/alebo zavolajte na tiesňové číslo (overte si, ktoré platí vo vašej krajine).

Bezpečné prázdniny pri vode.

Bezpečná a pokojná dovolenka pri mori pre rodičov

Dovolenka s dieťaťom pri mori nemusí znamenať neustálu ostražitosť. Je užitočné podeliť sa o starostlivosť o deti s inou dospelou osobou. Keď sa jedna osoba stará o dieťa, druhá sa môže ísť kúpať alebo leňošiť na piesku a potom nastane zmena.

Rovnako dôležitá je rovnováha medzi časom stráveným vo vode a odpočinkom v tieni. Po 15 – 20 minútach hrania sa na slnku pri mori je dobré urobiť si prestávku v tieni a napiť sa. Tým sa znižuje riziko prehriatia. Počas takejto prestávky sa osvedčia pokojné hry v piesku, napr. stavanie hradov, hľadanie mušlí, kreslenie paličkou. Dieťa by nemalo plávať vo vode nalačno alebo tesne po jedle.

Čo ešte? 

  • Nie je dovolené kúpať sa na neoznačených, nestrážených miestach alebo na miestach, kde je kúpanie zakázané. 
  • Zanechajte štrkoviská, hliniská alebo divoké rybníky, pretože môžu byť zarastené a nebezpečné a v prípade núdze nikto nebude počuť vaše volanie o pomoc. 
  • Používajte len osvedčené vybavenie a nepúšťajte sa do nafukovacích matracov. 

A nezabudnite, že pre rodičov platia rovnaké pravidlá ako pre deti!

Pristupujte k dovolenke pri vode pokojne a s rozumom a zistíte, že to bude vaša vysnívaná rodinná dovolenka.