Obsah:

 1. Kto oslavuje narodeniny? Prispôsobte plán podľa veku a preferencií oslávenca!
 2. Tematické narodeninové oslavy – nielen pre deti
 3. Vyberte čas a miesto narodeninovej oslavy – nezabudnite na pozvánky!
 4. Narodeninové dekorácie – vytvorte správnu atmosféru na oslavu
 5. Dekorácia narodeninového stola – obrusy, servítky, príbor, riad
 6. Naplánujte narodeninové menu – teplé jedlá, občerstvenie a nápoje
 7. Nápady na sladké a slané narodeninové občerstvenie
 8. Nezabudnite na tortu!

Narodeninová oslava je skvelou príležitosťou osláviť dôležitý deň v živote oslávenca. Dobre naplánovaná narodeninová oslava môže zahŕňať nielen atraktívnu výzdobu a chutné občerstvenie, ale aj množstvo hier a aktivít, ktoré zodpovedajú povahe a veku jubilanta. Nezabudnite, že kľúčom ku každej úspešnej oslave sú preferencie a očakávania oslávenca, a adekvátne prispôsobenie každého prvku podľa nich. Začíname?

Kto oslavuje narodeniny? Prispôsobte plán podľa veku a preferencií oslávenca!

Pri plánovaní narodeninovej oslavy je veľmi dôležité zohľadniť vek a záujmy oslávenca. Pre deti sa ideálne hodia tematické párty s ich obľúbenými rozprávkovými postavičkami, kým pre tínedžerov sú to skôr párty v klubovom či športovom duchu. Pre dospelých môžete zorganizovať oslavu s elegantným kateringom a hudbou, samozrejme, v súlade s vkusom oslávenca.

Nezabudnite a plány prispôsobte príslušne podľa osobnosti oslávenca, vrátane záujmov a záľub.

Tematické narodeninové oslavy – nielen pre deti

Tematické narodeninové oslavy sú skvelým spôsobom na spestrenie oslavovania, bez ohľadu na vek účastníkov. Spoznajte najobľúbenejšie motívy narodeninových osláv pre deti, tínedžerov a dospelých, ako aj prvky, ktoré umožňujú vytvoriť požadovanú atmosféru.

Motívy tematických párty pre deti:

 • Piráti: dekorácie s pokladmi, mapami a pirátskymi loďami, hrami, a samozrejme, s hľadaním pokladu.
 • Princezné: rozprávkové dekorácie, krásne šaty, korunky a čarovné paličky, narodeninový trón pre oslávenkyňu.
 • Superhrdinovia: dekorácie s motívmi známych superhrdinov, kostýmy, hry zamerané na odvahu a zručnosť.
 • Vesmír: dekorácie s hviezdami a planétami, tematické občerstvenie, vzdelávacie hry a kvízy o vesmíre.
 • Dinosaury: dekorácie s prehistorickou tematikou, hľadanie skamenelín, vzdelávacie hry o dinosauroch.

Motívy tematických párty pre tínedžerov:

 • Hollywood: červený koberec, fotografie v štýle paparazzi, filmové dekorácie, kvízy o filmoch.
 • Retro: hudba a kostýmy z vybraného desaťročia, tanečné súťaže, retro hry a zábavy.
 • Šport: dekorácie s tematikou obľúbených športov, miniturnaje, športové súťaže.
 • Hudba: karaoke, tanečné súboje, dekorácie súvisiace s obľúbenými kapelami alebo hudobnými žánrami.
 • Cestovanie: dekorácie týkajúce sa rôznych krajín, tematické kútiky, geografické kvízy a hry.

Motívy tematických párty pre dospelých:

 • Vína a syry: ochutnávky vín, elegantné občerstvenie, informácie o vínach a syroch.
 • Bezstarostné detstvo: nadväzovanie na detské štylizácie, fotografie z mladosti, hudba z mladosti, tematické kvízy.
 • Maškarný ples: ples v maskách, tajomné dekorácie, súťaže o najlepšiu masku.
 • Kulinárska cesta: ochutnávky jedál z rôznych kútov sveta, tematické kuchárske stanice.
 • Vintage štýl: retro dekorácie, hudba z dávnych čias, súťaže štylizácií.

Vyberte čas a miesto narodeninovej oslavy – nezabudnite na pozvánky!

Pri plánovaní času a miesta oslavy sa postarajte, aby termín vyhovoval všetkým hosťom. Zohľadnite dostupnosť miesta (najmä ak sú medzi hosťami osoby s hendikepmi, seniori či rodičia s malými deťmi), dostupnosť, parkovanie a bezpečnosť prostredia. Na mieste konania musí byť dostatok priestoru na zábavu, s ohľadom na typ plánovaných aktivít (napr. tancovanie, hry s animátormi).

Nezabudnite ani na pozvánky, v ktorých nesmú chýbať všetky potrebné informácie, a tiež musia byť doručené s dostatočným predstihom. Pozvánky môžu odzrkadľovať hlavný motív párty, čo isto zintenzívni vzrušenie a zväčší očakávanie. V prípade väčších narodeninových osláv, na ktoré pozývate širší okruh známych, môžete požiadať o potvrdenie ich účasti, čo vám umožní lepšie sa na oslavu pripraviť.

Narodeninové dekorácie – vytvorte správnu atmosféru na oslavu

Náležite zvolené dekorácie umožňujú vyzdobiť s osobitným charakterom akýkoľvek interiér takým spôsobom, aby bolo všetkým jasné, že je to oslava narodenín.

Ako vybrať a zladiť dekorácie na narodeninovú oslavu? Môžete vsadiť na univerzálne dekorácie, ako sú sviečky, lampáše či svetelné reťaze LED, ktoré pomôžu vytvoriť správnu atmosféru.. Dobrým nápadom je tiež rozmiestnenie váz v miestnosti, do ktorých sa skvelo hodia rezané kvety, ozdobné vetvičky či moderné umelé rastliny.

Pri kompletizovaní dekorácie klaďte dôraz na spojitosť odtieňov. Najbezpečnejším riešením je vybrať pre celú oslavu konkrétny farebný motív, nadväzujúci na obľúbenú farbu oslávenca či tematiku oslavy.

Typicky narodeninové doplnenie skvelých a kvetinových dekorácií sú  balóny, serpentíny a girlandy. Osobitné nápisy či plagáty s narodeninovými želaniami sú vynikajúcim spôsobom na dodanie jedinečného charakteru interiéru.

Dekorácia narodeninového stola – obrusy, servítky, príbor, riad

Dekorovanie stola na narodeninovú oslavu je skutočné umenie, potrebné je zohľadniť niekoľko dôležitých prvkov. Kľúčové je prispôsobiť dekoráciu stola podľa ústrednej tematiky oslavy a podľa preferencií oslávenca. Obrusy, servítky, prestretie stola, všetko musí vytvárať spojitý celok, ktorý očarí hostí a vytvorí tú správnu atmosféru.

 • Obrusy a servítky – pri výbere obrusov a servítok nezabudnite zladiť ich odtiene s ostatnou výzdobou. Môžete si vybrať elegantné tkaniny alebo zábavné vzory. Tie posledné sa výborne hodia na detské oslavy, či na rôzne tematické párty.
 • Taniere, misky, misy a podnosy – stavte na taniere a misky, ktoré sú praktické, a zároveň vizuálne atraktívne. Môžete tiež vsadiť na klasické jednofarebné modely alebo pestrejšie a vzorované, najmä ak sa hodia k ústrednému motívu párty.
 • Poháre, hrnčeky, šálky a poháriky – prispôsobte poháre, hrnčeky, šálky, poháriky, príslušne podľa typu podávaných nápojov. Na elegantné párty pre dospelých sa oplatí vsadiť na sklenené poháriky, zatiaľ čo na detské párty skôr na praktické hrnčeky s ušami.

Skvelou alternatívou keramických a sklenených tanierov a pohárov na detských oslavách sú praktické farebné plastové, najlepšie na viacnásobné použitie, ktorý sú úplne bezpečné a zodpovedajú súčasným ekologickým trendom. Vyberte si také, ktoré sa dajú používať aj na piknikoch alebo na letných záhradných párty.

Naplánujte narodeninové menu – teplé jedlá, občerstvenie a nápoje

Dobré jedlo je podstatnou súčasťou každej dobrej narodeninovej oslavy. Menu musí byť prispôsobené podľa veku oslávenca a preferencií hostí. Pre deti je vhodné jednoduché a farebné občerstvenie (napr. tyčinky, sladké želé, ovocné špízy, palacinky), kým dospelí ocenia skôr vyberanejšie chute (napr. studené taniere s rôznymi druhmi syrov a údenín).

Pri zostavovaní narodeninového menu sa oplatí postarať sa o rozmanitosť podávaním teplých jedál aj studeného občerstvenia, ako aj bohatý výber nápojov. Nezabudnite tiež zohľadniť prípadné potravinové alergie a stravovacie preferencie hostí.

Nápady na sladké a slané narodeninové občerstvenie

Skutočným hitom narodeninových osláv sú takzvané chuťovky, jednohubky, tzn. malé porcie sladkého či slaného občerstvenia. Čo by to mohlo byť?

Niekoľko nápadov na sladké a slané občerstvenie na narodeninovú oslavu:

 • Mini pizza – malé, praktické, s rôznorodými kombináciami
 • Sendviče alebo lososové rolády – elegantné, jednoduché na prípravu, perfektná na narodeniny dospelých.
 • Jednohubky so syrom a hroznom – jednoducho sa pripravujú, a pritom sú veľmi pôsobivé.
 • Ovocie v čokoláde – sladké občerstvenie, ktoré je stále populárne (dodatočnou atrakciou isto bude aj čokoládová fontána, ktorú môžu hostia slobodne používať).
 • Sušienky (zmes rôznych druhov) – sladké maškrty, ktoré potešia každého hosťa.
 • Mini chlebíčky so šunkou a syrom – sýte občerstvenie, ktoré môžete podávať na narodeninách detí aj tínedžerov.
 • Muffiny – sladká klasika, ľahko sa pripravujú, podávajú v praktických košíčkoch, a sú vhodné na každú párty.
 • Nachos s guacamole – perfektné pre milovníkov mexických chutí.
 • Mini šaláty – v pohároch, ľahko sa jedia a atraktívne vyzerajú.

Nezabudnite na tortu!

Torta je snáď najdôležitejším prvok väčšiny narodeninových osláv. Môžete sa rozhodnúť pre klasickú tortu s krémom a ovocím, alebo elegantnú čokoládovú tortu. Zaujímavou alternatívou tradičných toriet sú ľahké z laskoniek, aromatick koláč, zmrzlinová torta alebo veža postavená z muffinov. Nezabudnite ani na personalizáciu torty, napríklad pridaním mena oslávenca alebo tematickej výzdoby. Sviečky? Ani tie nesmú chýbať! Ak chcete dosiahnuť úchvatný efekt – tortu ozdobte dekoračnou svetlicou.

Nezabudnite, Pepco dodáva nápady na cenovo dostupné a atraktívne tovary, ktoré hravo pomôžu vytvoriť perfektnú atmosféru na každej narodeninovej oslave.