Obsah:

 1. Ako vybrať perfektný darček pre mamu?
 2. Deky a prikrývky – mäkký bytový textil sa skvelo hodí ako darček!
 3. Sviečky a svietniky – podarujte mame teplé svetlo v elegantnej forme!
 4. Hrnčeky a šálky – univerzálny darček pre mamu na každú príležitosť!

Hľadáte ideálny darček pre najdôležitejšiu osobu vo vašom živote – vašu mamu? Blížia sa jej meniny, narodeniny, Vianoce, Deň matiek alebo jednoducho chcete svojej mame len prejaviť lásku a vďačnosť? Objavte výnimočné a originálne nápady na darčeky, vďaka ktorým sa vaša mama bude cítiť skutočne docenená. V našom článku nájdete inšpirácie, ktoré vám pomôžu vybrať perfektný darček pre mamu.

Ako vybrať perfektný darček pre mamu?

Výber darčeka pre mamu je rozhodnutie, ktoré musí byť premyslené, a musí zohľadňovať jej záujmy a potreby.

Viete, čomu sa venuje vaša mama? Môžete vybrať darček, ktorý sa perfektne hodí k jej koníčku. Ak napríklad rada záhradkárči, pouvažujte o kúpení nového záhradného náradia alebo nejakej vzácnej rastliny. Vášnivo číta knihy? Zainvestujte do najnovšieho románu uznávaného spisovateľa alebo do exkluzívneho vydania série obľúbených detektívok. Dobrým nápadom je aj podarovanie predplatného obľúbeného časopisu alebo elektronická čítačka.

Väčšina mám doceňuje sentimentálne darčeky, také ako bižutéria s gravírovaním alebo fotoalbum so spoločnými fotografiami. Skvelým nápadom na originálny darček z tejto kategórii môže byť aj pozvánka na rodinné fotenie, spoločnú návštevu divadla či víkendový pobyt v horách.

Čoraz obľúbenejšie sú darčeky – zážitky. Môže to byť poukážka do SPA, čiže šanca pre vašu mamu na relax a uvoľnenie, alebo pozvánka na keramické dielne, let balónom či kurz potápania. Praktické darčeky sú tiež skvelým nápadom! Pouvažujte, čo môže mame uľahčiť každodenné povinnosti, napríklad nový ručný mixér, stolný mixér, parný varič či možno súprava riadu.

Môžu to byť aj drobnosti, ktoré ozdobia dom a spríjemnia mame každý deň. A práve na túto kategóriu darčekov sa bližšie pozrieme!

Deky a prikrývky – mäkký bytový textil sa skvelo hodí ako darček!

Vaša mama si zaslúži oddych! Darujte jej mäkučkú deku, do ktorej sa môže zababušiť pri regenerovaní na pohovke, pozeraní filmu či pri čítaní knihy. Elegantná deka je skvelý nápad na darček pre mamu!

Predstavujeme niekoľko tipov, ako vybrať  ideálnu deku na darček pre mamu:

 • Rozmery – deky majú štandardne rozmery 150 × 200 cm alebo 130 × 170 cm. Rozmery musia byť adekvátne, podľa toho, ako bude mama deku používať – väčšia deka je ideálna na zavinutie na pohovke, menšia môže byť praktická ako prikrývka na kreslo.
 • Materiál – medzi obľúbené materiály patrí flís, vlna, mikrovlákno, a moderné syntetické tkaniny. Bavlna je priedušná a prirodzená, flís mäkký a teplý, vlna trvácna a izolujúca, a mikrovlákno jemné a ľahko sa udržiava. Deky vyrobené z moderných syntetických materiálov na nepoznanie pripomínajú prírodnú vlnu, vyznačuje sa najmä vysokou trvácnosťou a širokou paletou vzorov a odtieňov na výber.
 • Dokončenie – všimnite si kvalitu zhotovenia a povrch deky. Švy musia byť pevné, a materiál čo najkvalitnejší a náležite zabezpečený pred vyťahovaním nitiek alebo odretím.
 • Odtieň a vzor – ak má vaša mama svoju obľúbenú farbu alebo má rada určité vzory, pokúste sa, aby deka zodpovedala jej estetickým preferenciám. Nezabudnite, že deka musí ladiť s dizajnom interiéru! Klasické odtiene, béžové, sivé alebo pastelové, sú univerzálne a harmonicky zapadnú do väčšiny interiérov. Ak má vaša mama rada skôr výraznejšie akcenty, hľadajte deky s intenzívnymi farbami alebo s originálnymi vzormi, napríklad s módnymi kvetinovými alebo geometrickými motívmi.

Dcéra prináša svojej mame darček a raňajky do postele ako darček.

Alternatívou klasických diek môžu byť obojstranné deky. Vďaka tomu, že majú dva rôzne vzory alebo odtiene na každej strane, poskytujú vizuálnu rozmanitosť a umožňujú meniť vzhľad miestnosti. Okrem toho dvojstranná verzia často kombinuje rôzne textúry, preto poskytuje rôzne dotykové vnemy a môže ponúkať rôzne úrovne tepla. Takú deku môže mama používať nielen v zime!

Sviečky a svietniky – podarujte mame teplé svetlo v elegantnej forme!

Sviečky a svietniky sú ideálnym darčekom pre mamu, ktorý vytvára v dome teplú a uvoľňujúcu atmosféru. Ktoré sviečky sú najlepšie pre mamu? Rozhodnite sa, či to má byť vosková alebo parafínová sviečka, aký má mať tvar a či bude potrebný svietnik.

Infografika Pepco o sviečkach ako darček pre mamu.

Typy sviečok:

 • Sviečky vyrobené zo sójového vosku sú čoraz obľúbenejšie vzhľadom na to, že sú ekologické. Sú biologicky rozložiteľné, preto je to skvelá voľba pre všetkých, ktorým záleží na životnom prostredí. Navyše sójové sviečky horia dlhšie než tradičné parafínové verzie, a ich jemný plameň dodá útulnosť každému interiéru.
 • Prírodné sviečky z včelieho vosku sa vyznačujú jedinečnou jemne sladkou vôňou medu. Sú cenené pre svoje prirodzené vlastnosti, a tiež pre to, že pri horení nevznikajú toxické látky. Včelí vosk je tiež prírodný ionizátor vzduchu, čo pomáha očistiť miestnosť.
 • Parafín je najbežnejším materiálom používaným na výrobu sviečok, vzhľadom na nízke náklady. Parafínové sviečky sú dostupné s rozličnými odtieňmi arómami, vďaka čomu ľahko vyberiete adekvátne na každú príležitosť. Perfektná voľba pre osoby, ktoré hľadajú tradičné a cenovo dostupné sviečky na drobný darček pre mamu.

Sviečky sú dostupné s rozličnými tvarmi, preto hravo vyberiete perfektný výrobok pre každú osobu a na každú príležitosť. Klasické valcové sviečky sa hodia do väčšiny svietnikov a interiérov. Dostupné sú aj sviečky s tvarom gule, kužeľa či štvorca, ktoré môžu tvoriť samostatný dekoračný prvok. Okrem toho výrobcovia ponúkajú ozdobné sviečky, s neobvyklými tvarmi, ako sú kvety, zvieratá či abstraktné tvary, ktoré dokážu dať jedinečný nádych každej miestnosti. Bohatá paleta odtieňov, od jemných pastelových až po intenzívne, umožňuje vybrať také sviečky, ktoré ladia so štýlom a atmosférou interiéru.

Sviečka v skle vedľa rozkvitnutého kvetu.

Sviečky v pohároch sú ideálnym riešením pre všetkých, ktorí cenia praktickosť aj estetiku. Tieto sviečky sú nielen bezpečné na používanie (sklo chráni povrch, na ktorom je sviečka položená), ale môžu byť aj krásnym dekoratívnym prvkom. Také sviečky nepotrebujú samostatné svietniky – kompletný darček pre mamu pripravený na použitie.

Dostupné sú svietniky s rozličnými štýlmi a z rôznych materiálov. Od klasických sklenených a keramických modelov, ktoré vnášajú do interiéru teplo a tradíciu, až po moderné kovové svietniky s minimalistickým vzhľadom – každý nájde niečo pre svoju mamu. Pri výbere svietnika zvážte, ako ladí s interiérom, a či odzrkadľuje osobný štýl osoby, pre ktorú je určený. Svietniky vnášajú do interiéru eleganciu a sofistikovanosť, vytvárajúc útulnú a relaxujúcu atmosféru.

Sviečky v pohároch alebo v kombinácii s elegantnými svietnikmi vytvárajú v dome vašej mamy útulnú a relaxačnú atmosféru, ktorá priaznivo ovplyvňuje odpočinok.

Hrnčeky a šálky – univerzálny darček pre mamu na každú príležitosť!

Mama a dcéra spolu trávia čas v kuchyni a spoločne pijú čaj z darčekového hrnčeka.

Krásne hrnčeky a šálky – skvelý nápad na univerzálny darček pre mamu, ideálny na každú príležitosť. Pri výbere šálky alebo hrnčeka zohľadnite niekoľko kľúčových aspektov:

 • Štýl a dizajn – dostupné hrnčeky a šálky majú nespočetné množstvo rôznych vzorov, odtieňov a tvarov. Vyberte taký, ktorý najlepšie pasuje k osobnosti vašej mamy.
 • Materiál – porcelán, keramika, sklo či nehrdzavejúca oceľ – každý materiál má svoje prednosti. Porcelán a keramika sú klasické a elegantné, sklo je moderné a nehrdzavejúca oceľ praktická.
 • Praktickosť – pouvažujte, či vaša mama uprednostňuje hrnček na kávu na každodenné používanie, či skôr elegantnú šálku na popoludňajší čaj.
 • Personalizácia – personalizovaný hrnček alebo šálka s maminým menom alebo špeciálnym odkazom – spôsob na zdôraznenie výnimočnosti darčeka.

Hrnček alebo šálka je viac než len každodenný úžitkový predmet – je to spôsob na vyjadrenie náklonnosti a prejavenie starostlivosť aj o tie najdrobnejšie detaily každodenného života mamy.

Najlepšie darčeky sú také, ktoré ponúkajú oddych a voľný čas, keďže v dnešnom uponáhľanom svete je čas pre seba mimoriadne vzácny. Pepco navrhuje voňavé darčeky, ktoré pomáhajú priniesť úľavu a pohodlie, také ako aromatické sviečky, kozmetiku do kúpeľa, či iné produkty wellness. Predstavené návrhy darčekov spájajú cenovú dostupnosť a vysokú kvalitu, dostupné sú rôznorodé verzie, aby každý našiel niečo vhodné pre svoju mamu.